Magazina

Gjermania e shkatërron Brazilin, prek finalen

Gjermania ka bërë historinë sonte. Përpos rekordit të Miroslav Klose ata kanë thyer edhe një rekord tjetër. Kjo është gjysmëfinalja me rezultatin më të thellë që njeh historia e Botërorëve
Skuadra e Joachim Low sot ka thyer çdo parashikim të mundshëm.
Gjermania sot ka gjunjëzuar duke e shkatërruar Brazilin me rezultat 7-1.
Asnjë analistë i futbollit nuk e kishte paraparë që kjo të ndodhte në këtë Botëror dhe skuadra mikpritëse dhe kampionin i pesëfishtë botëror.
Brazili e filloj mirë takimin derisa gjermanët u nxehen pas pesë minutave duke shënuar 5 gola për 30 minuta.
Serinë e golave e filloi Muller në minutën e 11, e thelloi Klose në minutën e 22, ndërkaq dy herë shënoj Kross (24, 26).
Me këtë rezultat Gjermania e përfundoi pjesën e parë.
Pjesa e dytë fillo më mirë për Brazilin ku Oscar, Ramires dhe Paulinho ishin afër të shënojnë por këtë nuk e lejoi Neur.
Pas këtyre mundësive të mira, Brazili ra në lojë ndërkaq Gjermania e qetësoi atë për të shënuar edhe dy gola.
Të dy ata i shënoi Andre Schurrle një në minutën e 69-të dhe atë më të bukurin e kësaj ndeshje në minutën e 79.
Brazili e shënoi golin e nderit në minutën e 90.
Gjermania kështu kalon në finale dhe bëhet skuadra e parë në histori që e fiton me këtë rezultat një gjysmëfinale.
Më parë Brazili kishte mundur në gjysmëfinale të vitit 1952 Francën me rezultatin 5-2.