Lajme

Në moshën 59 vjeçare ka ndërruar jetë mësuesi Ragmi Agushi nga Miratoca

Pas një sëmundje të rëndë ka ndërruar jetë mësuesi Ragmi Agushi nga fshati Miratoc. I ndjeri ka ndërruar jetë në moshën 59 vjeçare (1960-2018). Agushi përndryshe ka qenë njëri ndër mësuesit e parë në fshatin Miratoc, Drejtuesit e Shkollës fillore dhe arsimtarët e shkollës “Abdulla Krashnica” i shprehin ngushllime të ...

Lexo më shumë

Në pendën e Rahovicës shtohen 1000 kilogram peshk (Foto)

Penda në fshatin Rahovicë është një pasuri dhe bukuri natyrore që e disponon vendi ynë. Sot u bë shtimi i 1.000 kg peshqëve me iniciativë të Bashkësisë Lokale të fshatit Rahovicë, respektivisht të z. Blerim Rexhepit. Këtë nismë kaq të rëndësishme e mbështetën Zyra për të rinj, si dhe shumë ...

Lexo më shumë

Ja përshkrimi i Preshevës nga Sami Frashëri

Ja përshkrimi i Preshevës nga Sami Frashëri Presheva në Kâmûs Al-a’Lâm “Presheva është një qytet i vogël, qendër kazaje në sanxhakun e Prishtinës, të Vilajetit të Kosovës, i cili gjendet 50 kilometra në juglindje të saj dhe të Shkupit, pothuajse aq në verilindje të tij afër kufirit të Serbisë dhe ...

Lexo më shumë

Liburn Aliu i përgjigjet Ardita Sinanit: “Pasi qenka kollaj bashkimi i Luginës me Kosovën pse nuk po e bën? Takohuni me Vuçiqin

Liburn Aliu iu eshte pergjigjur Ardita Sinanit pasi kjo e fundit ka dal kunder Vetevendosjes duke e thene se Albini ka genjyer banoret e Presheves. “Shqiptarët në Preshevë janë të zhgënjyer me Albin Kurtin pasi që kanë pritur që ai të jetë shumë më i zëshëm për bashkimin e Luginës ...

Lexo më shumë

Ardita Sinani pro Thaçit, kundër Vetëvendosjes

Ardita Sinani është femra e parë që ka drejtuar Komunën e Preshevës për një periudhë rreth shtatë muaj. Ajo në emisionin “Personale” me Krenare Vokshi-Shala në RTV Dukagjini, ka ardhur me një rrëfim për jetën dhe karrierën e saj. Ish-kryetarja e Komunës së Preshevës Ardita Sinani, ka thënë se Shqipëria ...

Lexo më shumë

Bisedimet me Serbinë, ekipi negociator në udhëkryq

Nga Arton Konushevci, Rel/ Formimi Ekipit negociator për bisedimet me Serbinë, nuk i ka minimizuar dallimet politike në Kosovë të cilat janë evidente sa u përket negociatave që priten. Nga ky Ekip thotë se po përpiqen t’i përafrojnë dallimet ekzistuese në qëndrimet politike rreth dialogut, jo vetëm në raportet pushtet ...

Lexo më shumë

Ja 9 gjërat që femrat i pëlqejnë por si pranojnë

Ndonjëherë të kuptosh femrat është shumë e vështirë. Shpesh një “po” e tyre e rreptë mund të thotë “jo”, ndërsa një “jo” e sigurtë mund të thotë “po”. Për të kuptuar këto kundërthënie duhet t’i njihni mirë dhe të gërmoni në thellësinë e mendjes së femrave. Sigurisht që do e ...

Lexo më shumë

Trazira në Serbi – protestuesit uzurpojnë objektin e Televizionit Publik (Video)

Një numër i madh i protestuesve kundër qeverisë serbe, kanë hyrë në objektin e Televizionit Publik të Serbisë pasi që janë duke kërkuar rrëzimin e Presidentit, Aleksandër Vuçiq. Mediat në serbi janë duke raportuar se brenda objektit të televizionit janë edhe policia për ta ndal hyrjen e protestuesve. Protestuesit #1në5milionë ...

Lexo më shumë

Kastriot Myftaraj: Nuk do të jetë e largët dita që do të shemben të gjitha Xhamitë

Kastriot Myftaraj, i njohur për qëndrimet e tij të hapura anti-muslimane, menjëherë pas vizitës së Presidentit turk Rexhep Tajip Erdogan, ka postuar në faqen e tij në Facebook një mesazh të gjatë urrejtjeje ndaj bashkësisë së muslimanëve shqiptarë. Kësaj here ai ka shkuar shumë larg duke bërë thirrje të hapur ...

Lexo më shumë

Disa mësime rreth ngjarjes në Zelandën e Re

Atë çfarë ndodhi sot në dy xhami në Zelandën e Re duhet ta shikojmë nga dy këndvështrime: – Nga këndvështrimi fetar (sheriatik) dhe – Nga këndvështrimi i caktimit (kaderit). Sa i përket këndvështrimit fetar, pa dyshim që është një krim jashtëzakonisht i rëndë, drithërues dhe i poshtër. As historia nuk ...

Lexo më shumë